O nas

Jesteśmy obywatelską, niezależną organizacją non-profit, działającą na rzecz rozwoju rodzin i przedsiębiorczości – zarówno w obszarze edukacji, ekonomii, jak i polityki społecznej.
Skupiamy wokół siebie szerokie grono rodzin, liderów społecznych, współpracujemy z naukowcami i przedsiębiorcami. Działamy zarówno we Wrocławiu – skąd się wywodzimy – jak i na terenie całej Polski.

Uważamy, że rodzina jest nadrzędną, ponadczasową wartością, niezależną od aktualnie panującej mody czy sytuacji politycznej. To miejsce, skąd wywodzą się nasze korzenie, gdzie możemy rozwijać skrzydła, czerpać siły do życia, chęci do rozwoju, nauki i pracy. Dlatego też zespół Fundacji wraz z ekspertami przygotowuje programy wzmacniające rodziny i jej poszczególnych członków, pozwalające kreować postawy przedsiębiorcze i prospołeczne.

Dodatkowo, połączenie rodziny i przedsiębiorczości nabiera szczególnego znaczenia w dzisiejszych czasach, gdy wielu ludzi uzależnia założenie rodziny i posiadanie dzieci od sytuacji materialnej. Opierając się na doświadczeniu wielu szczęśliwych i spełnionych rodzin sądzimy, iż – ujmując sprawę wprost – lepiej jest „dorabiać się” wspólnie, rodzinnie, niż odwlekać decyzję o założeniu rodziny do momentu wypracowania upragnionych dóbr.
Wierzymy, że postawa przedsiębiorcza wspiera rodzinę, tak jak rodzina i jej potrzeby inspirują i motywują do postawy przedsiębiorczej.

Dlaczego rodzina i przedsiębiorczość?

Jedno z częściej zadawanych nam pytań brzmi, dlaczego w naszej nazwie połączyliśmy dwie tak różne wartości jak rodzina i przedsiębiorczość? Naszym zdaniem są one kluczowe w życiu każdego człowieka, a mądrze praktykowane pozwalają na pełne i szczęśliwe życie.

Zaczynając od Rodziny – jest to miejsce, w którym dziecko przychodzi na świat, wzrasta w kolejnych fazach rozwoju, buduje swoją tożsamość. Pod czujnym okiem mamy i taty – kochających rodziców, eksperymentuje i odkrywa świat. Już jako dorosła osoba wchodzi w samodzielne życie, wyposażona w wartości, odpowiednie zasady i kompetencje, które z kolei będzie przekazywać swoim dzieciom. To w rodzinie kształtuje się światopogląd i postawy życiowe, w tym również tak ważna przedsiębiorczość.

Przedsiębiorczość natomiast jest postawą życiową, polegającą między innymi na umiejętności dostrzegania potrzeb, doskonalenia pomysłów, umiejętności wykorzystywania szans, jakie niesie nam życie. To świadomość własnych zasobów ale i ograniczeń, z którymi przyjdzie nam się zmierzyć; szukanie rozwiązań w każdej sytuacji życiowej, pozytywne nastawienie oraz umiejętność skutecznego działania.


Fundacja Rodzina i Przedsiębiorczość to ludzie, miejsca, sposób życia, świadomość potrzeby ciągłego rozwoju i zmian – szczególnie w postrzeganiu i rozumieniu roli rodziny w rozwoju całego społeczeństwa. Zależy nam na wzmacnianiu rodzin, dostarczaniu im narzędzi do samorozwoju, kreowaniu postaw przedsiębiorczych i twórczego działania.
Aktywność ma dla nas kluczowe znaczenie: zarówno w rozwoju osobistym jak i całej rodziny.

Jesteśmy przekonani, że rodzina i przedsiębiorczość są wspaniałymi wartościami, niezależnie od bieżących trendów czy sporów. Dlatego z przekonaniem wykonujemy naszą pracę na rzecz społeczeństwa, współpracując ze wszystkimi, którym są one równie bliskie.

Jeżeli podzielasz nasze wartości, chcesz z nami współpracować, podzielić się wiedzą, spostrzeżeniami lub też wziąć udział w którymś z naszych projektów –serdecznie zapraszamy do kontaktu.

 

Cele Fundacji

Misją Fundacji Rodzina i Przedsiębiorczość jest wzmacnianie i promowanie dwóch fundamentalnych dla wolnego społeczeństwa wartości: rodziny i przedsiębiorczości.

Naszym celem jest służenie społeczeństwu, zwłaszcza rodzinom i przedsiębiorstwom poprzez realizowane projekty edukacyjne i społeczne. Pragniemy, aby w wyniku naszych działań:

rodziny:
• stawały się silniejsze i były coraz lepszym miejscem rozwoju dla swoich członków;
• potrafiły aktywnie wpływać na swoją sytuację materialną, nie uzależniały jej tylko od pomocy z zewnątrz;
• były postrzegane jako miejsce, gdzie wszyscy jej członkowie mają prawo do rozwoju, wyznaczania i realizowania zarówno celów osobistych, jak i dla całej rodziny;
• rozwijały postawy przedsiębiorcze ukierunkowane na pomnażanie dóbr zarówno materialnych, jak i niematerialnych;
• żyły i korzystały z przyjaznej rodzinie, także najmłodszym, przestrzeni publicznej;
• nie uzależniały decyzji o zakładaniu rodziny lub posiadaniu dzieci od sytuacji ekonomicznej;

przedsiębiorstwa:
• były miejscami, gdzie szanowane i wspierane są wartości rodzinne i zachowana jest równowaga pomiędzy pracą a życiem rodzinnym;
• postrzegały swoich pracowników i współpracowników jako osoby twórcze, obdarzone godnością;

politycy i liderzy biznesu, sektora publicznego oraz organizacji pozarządowych:
• brali pod uwagę dobro rodzin i kierowali się nim w podejmowanych przez siebie decyzjach;
• tworzyli prawo i rozwiązania, które promują i nagradzają postawy przedsiębiorcze.

Zespół

Piotr Czekierda
Prezes zarządu
Więcej
 
Informacje

Współtwórca Collegium Wratislaviense - wiodącego ośrodka edukacji spersonalizowanej w Polsce. Promotor tutoringu i mentoringu oraz dobrego przywództwa. Laureatem Nagrody Głównej Pro Publico Bono dla Najlepszej Lokalnej Inicjatywy Edukacyjnej. Wolontariusz Inicjatywy Tato.net oraz Akademii Familijnej.

Natasza Marcinkiewicz
Wiceprezes Zarządu
Więcej
 
Informacje

Łączy doświadczenie pracy w samorządzie, biznesie oraz organizacjach pozarządowych. Posiada ponad 12-letnie doświadczenie w zarządzaniu projektami. Zrealizowała i rozliczyła projekty łącznie na kwotę powyżej 20 mln PLN. Zaangażowana jest w proces rozwoju społeczności lokalnej w gminie, w której mieszka.

 

 

Ilona Gmytrasiewicz
Koordynator Projektu
Więcej
 
Informacje

Od 17 lat zajmuje się prowadzeniem projektów i zarządzaniem zmianą.Obszarem szczególnego zainteresowania jest optymalizacja i opomiarowanie procesów biznesowych. Ukończyła szkolenie Six Sigma Black Belt. Doświadczenie i wiedzę zdobywała w międzynarodowych korporacjach. Pracowała również jako wolontariusz w Ognisku Wychowawczym.


 

Marta Chopcian
Koordynator projektu
Więcej
 
Informacje

Absolwentka psychologii Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu, skończyła moduły dotyczące technik relaksacyjnych oraz mediacji rodzinnych, ukończyła również szkolenie z organizowania i prowadzenia grup terapeutycznych/wsparcia/edukacyjnych.

 

 

Jakub Tarasiuk
Koordynator Ojcowskiego Klubu
Więcej
 
Informacje

Wiceprezes Towarzystwa Biznesowego Wrocławskiego - największej w Polsce sieci katolickich przedsiębiorców. Menadżer projektów społecznych oraz biznesowych. Jego głównymi obszarami zainteresowań są działania prorodzinne, pro-life oraz polityka lokalna i krajowa. Od kilku lat zaangażowany w promowanie NaProTechnologii - nowoczesnej metody leczenia niepłodności. Mąż i ojciec dwójki dzieci.

Fundatorzy i Rada Fundacji

 
Wojciech Janiak
Fundator
 
Piotr Czekierda
Fundator
 
Daniel Sokołowski
Przewodniczący Rady
 
Piotr Kolbusz
Członek Rady

Eksperci i Współpracownicy

 
Katarzyna Czekierda
 
Lilianna Sicińska
 
Joanna Szczepaniak - Sienniak
 
Marta Jaszczuk
 
Michał Marcinkiewicz
 
Joanna Szuszkiewicz
 
Amelia Golema
 
Agata Bulicz

Wolontariusze

 
Elżbieta Iwańska
 
Ewa Rapacz
 
Bogusława Gajny
 
Barbara Ferenc
 
Aneta Niechiał
 
Elwira Andał
 
Marta Dworczyk
 
Anna Kurzyp
 
Karol Foremniak
 
Łukasz Grabowski
 
Dawid Kasprzyk
 
Marta Herezo
 
Weronika Rybol

Nasza Historia

Pomysłodawcą Fundacji Rodzina i Przedsiębiorczość jest Piotr Czekierda, wrocławski przedsiębiorca i społecznik. „Stając się dorosłą osobą dwa marzenia stały się dla mnie bardzo ważne: marzenie o szczęśliwej, silnej rodzinie oraz marzenie o owocach płynących z przedsiębiorczego działania. Doświadczeniem realizowania tych marzeń chcemy właśnie dzielić się w Fundacji, dlatego ona powstała” – wspomina Piotr Czekierda. Wczesną wiosną 2013 roku Piotr Czekierda rozpoczął rozmowy o tym pomyśle z przyjaciółmi i znajomymi. Pomysł założenia Fundacji spodobał się Wojciechowi Janiakowi, wrocławskiemu przedsiębiorcy, zaangażowanemu również w sprawy edukacji, który zdecydował się zostać współfundatorem i udzielić Fundacji wsparcia finansowego.

25 października 2013 roku Piotr Czekierda oraz Wojciech Janiak w obecności notariusza oficjalnie powołali Fundację Rodzina i Przedsiębiorczość. „Założyliśmy Fundację ponieważ nie chcieliśmy poddać się dyktatowi przygnębiających statystyk, które mówią o coraz wyższej liczbie rozwodów, dzieci wychowujących się w rozbitych rodzinach i smutnych decyzjach rodziców, ograniczających liczbę dzieci z powodu okoliczności ekonomicznych. Mamy wielu znajomych i przyjaciół, którym udaje się tworzyć szczęśliwe, często liczne rodziny i tym doświadczeniem chcieliśmy dzielić się z innymi, którzy nie mają takich pozytywnych doświadczeń. Co ciekawe, za silnymi, spełnionymi rodzinami stoi bardzo często konkretny know-how, właśnie nim dzielimy się w Fundacji” – wspomina Piotr Czekierda.

Pierwszym Przewodniczącym Rady Fundacji został Daniel Sokołowski – menedżer z silną społeczną pasją działania. Do Rady Fundacji dołączył także Piotr Kolbusz, znany wrocławski przedsiębiorca, a prywatnie tata czwórki dzieci. Jesienią 2013 roku do zespołu Fundacji dołączyła Natasza Marcinkiewicz, która objęła stanowisko Kierownika Programowego i rozpoczęła skuteczne działania przekładające misję Fundacji na konkretne projekty, takie jak np. Strefa Aktywnej Mamy i wiele innych.

„Myślę, że to, co wyróżnia FRIP (Fundację Rodzina i Przedsiębiorczość) to siła płynąca z trzech źródeł: ludzie, którzy ją tworzą są rzeczywistymi pasjonatami rodziny, po drugie, mają doświadczenie z biznesu i dobrego zarządzania, wreszcie – pragnienie aktywnego wpływania na rzeczywistość i pozytywnego sposobu promowania wartości, w które wierzą.” – dodaje Piotr Czekierda.

Jeśli bliska jest Państwu nasza misja i wartości – zapraszamy do kontaktu i zaangażowania się w rozwój naszej Fundacji!

Dzieje się!

 
 
fbwall
 

Partnerzy